Ramazanı Rahat Geçirmeniz İçin Yapmanız Gerekenler

Ramazanı Rahat Geçirmeniz İçin Yapmanız Gerekenler

Ramazan ayında yeme düzenimiz değiştiği için vücudumuz için bir alışma süreci yaşanır. Bu süreçte yediklerimize dikkat ederek vücudumuza ve sindirim sistemimize yardım edebiliriz.

İşte oruç ayını zorlanmadan geçirebilmemiz için öneriler.

Lifli yiyecekler tüketin

Ramazan ayında gün içinde sindirim sistemi aktif olarak çalışmadığından, kabızlık problemi yaşanabilir. Kabızlığı önlemek amacıyla mısır, fasülye, nohut gibi lifli besinler tüketebilirsiniz.

Lif açısından zengin olması sebebiyle kabak tüketebilirsiniz.

Yoğurt, meyve ve tam tahıllı ekmek tüketmeye özen göstermelisiniz. İftar sonrasında yapacağınız 30-40 dakikalık yürüyüşler de hem kan şekerinizi düzenlemeye hem de bağırsak hareketlerinizi artırmaya yardımcı olacaktır.

Yoğurt, ayran ya da cacık şart

Bağırsak hareketlerini canlandırmak için iftar sofranızda mutlaka yoğurt, ayran ya da cacık bulundurmaya özen gösterin. İftardan sahura vaktine kadar aralıklarla 3 kase yoğurt tüketmenizde fayda var.

İftardan hemen sonra çay, kahve içmeyin

Çay, kahve gibi içecekler vücutta kan emilimini azaltır. Bu nedenle iftar ve sahurunuzdan hemen sonra çay ya da kahve içmemeye özen gösterin. Dilerseniz sindirime yardımcı olan zencefil, papatya, yeşil çay gibi bitki çaylarından içebilirsiniz.

Su her zaman çok önemli

Oruç zamanı gün içinde vücut susuz kalır. Vücudun su ihtiyacını karşılaması için iftardan sahura kadar olan sürede en az 8 bardak su tüketmelisiniz. Mineral kaybını karşılamak için de soda tercih edebilirsiniz. Ancak susuzluğunuzu meyve suyu ya da gazlı içeceklerle gidermemelisiniz.

Tansiyon ya da böbrek rahatsızlığınız varsa soda tüketmeniz şikayetlerinizi azaltacaktır.

Tatlıya dikkat

Tatlı tüketmek istiyorsanız, iftardan 2 saat sonra ve sütlü tatlıları tüketmeye özen gösterin. Sütlaç, güllaç gibi tatlıları tercih edebilirsiniz. Bol bol hoşaf tüketebilirsiniz. Şerbetli tatlılardan uzak durmanız gün içinde su ihtiyacınızı da azaltacaktır.

İftarda besin yüklemesi yapmayın

İftar sofrasında tıka basa doymadan kalkın. Öğünlerinizi iftar-sahur arasına yaymaya çalışın.

İftar ve sahur menülerinizi ayırın

Günün farklı saatleri olduğundan, iftar ve sahur menülerinizin aynı olmamasına özen gösterin. Sahurda, iftardan kalan yemeğinizi yemeyin.

Diş temizliğinize özen gösterin

İftar ve sahurdan sonra mutlaka diş ve ağız temizliğinizi yapmalısınız. Ağızda çoğalan bakteriler diş çürükleri dışında sindirim problemlerine de sebep olabiliyor. Dişinizi fırçaladıktan sonra ağız temizleyici solüsyonlar ya da tuzlu suyla gargara yapmanızda fayda var.

Yayınlanma Tarihi: 11 Mayıs 2017