Oruç Tutarken Kilo Almamanız İçin Altın Değerinde Öneriler

Oruç Tutarken Kilo Almamanız İçin Altın Değerinde Öneriler

Ramazan ayıyla birlikte hayatımıza giren birbirinden leziz iftar sofraları ve sahurlara bir de yemek saatlerimizin tamamıyla değişmesi eklenince kilo almamak pek mümkün olmayabiliyor. 

Peki bu ayı kilo almadan geçirmek istiyorsak ne yapmalıyız? İftar soframızda sıcacık pideler, şerbetli tatlılar varken formumuzu nasıl koruyabiliriz? Hem kilonuzu koruyabilmeniz hem de mide rahatsızlıklarından uzak bir Ramazan ayı geçirmeniz için bir kaç tüyomuz olacak, buyrunuz efendim:)

Oruç tutarken de ara öğün yaratmalısınız

İftar ve sahur arasında bir ara öğün saati yapmalı ve bu ara öğün de mutlaka süt ve süt ürünlerinden bir gıda tüketmelisiniz. 

Mağlum yaz ayında geçireceğimiz bir Ramazan olacağından, ara öğünde yoğurt veya ayran tüketmek vücudunuzun mineral ve kalsiyum dengesini sağlamakta başarılı olacaktır.

Yine ara öğünde bir avuç fındık, fıstık ya da badem tüketebilirsiniz.

Sahuru atlamayın

Pek çok kişi uyanmakta zorlandığı için iftar zamanı açlığı giderip sahuru atlamaya yöneliyor. Bu yeme düzeninizin dengesini ciddi ölçüde sarsacağından, sahur vaktini kesinlikle atlamamalısınız.

Sahur, gün içindeki metabolizma çalışmasını büyük ölçüde etkilemektedir.

Su içmeyi unutmayın

Tabii ki oruç tutarken vücut en çok suya ihtiyaç duyuyor. İftardan sahura kadar geçen sürede mutlaka en az 1,5 litre sahur zamanı ise 1 litre kadar su tüketmeye çalışın ve susuzluğunuzu başka içeceklerle geçirmemeyi deneyin. İftar ya da sahurdan sonra da 1 maden suyu içerek gün boyu kaybettiğiniz mineralleri tekrar kazanabilirsiniz.

Sıcak pide kokusuna aldanmamayı deneyin:)

Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden biri hiç kuşkusuz Ramazan pidesi:) Ancak fırından gelen bu cezbedici kokuya aldanmamayı deneyin. En azından her gün Ramazan pidesi tüketmek yerine tam buğday ya da çavdar ekmeği tüketin. Bu gün içinde de sizi tok tutacaktır.

İftardan sonra yürüyüş yapın

Her zaman olduğu içn Ramazan ayı boyunca da iftarınızdan sonra 30-40 dakikalık yürüyüşler yapın. Bu hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de vücudunuzun kan şekeri seviyesini düzenleyecektir.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mayıs 2017