Vücudunuzu Oruç Tutmaya Hazırlamanız İçin Öneriler

Vücudunuzu Oruç Tutmaya Hazırlamanız İçin Öneriler

Yılın heyecanla beklenen ayı, 11 ayın sultanı Ramazan geldi çattı! Oruç tutmak ve sahura kalmakta zorlananlar için vücudunuzu Ramazan'a nasıl hazırlayacağınızla ilgili bir kaç ipucu verelim istedik.

Uyku saatinizi düzenleyin

Ramazan Ayında her birimizin en büyük problemlerinden biri sahur saati uyanmak oluyor. Sahur saatinde uyanmaya vücudunuzu alıştırmak için her gün uyku saatinizi yarımşar saat geri çekin.

Vücudunuzu susuz bırakmayın

Bu ay boyunca günde 3 litreye yakın su için ve vücudunuzu asla susuz bırakmayın.

Yeme alışkanlıklarınızı düzenleyin

Ramazan ayında belirli saatlerde yemek yenmeye başlandığı için vücut ve sindirim sistemi bir anda şoka girebiliyor. Bunu önlemek adına şimdiden yeme saatlerinizi düzenleyin ve bu saatler dışında atıştırmalık tüketmeyin.

Mineral ve vitamin tüketiminizi artırın

Vücudunuzun mineral ve vitamin depolamasını sağlayın. Bu ay boyunca bol bol meyve ve sebze tüketin. Gerekirse doktorunuza danışıp takviye de alabilirsiniz. Vücudunuzun mineral ve vitamin dengesini korursanız, Ramazan ayında kilo alımı da yaşamazsınız.

Basit şekerli gıdalardan uzak durun

Gerek Ramazan'da gerek normal hayatınızda basit şekerli gıdalar vücudun şeker dengesini bozduğundan kilo alımına da sebep oluyor. Basit şeker, kimyasal olarak tek veya çift molekülden oluşan ve sindirimi hızlı olan şekerlerdir. En çok bulunan basit şekerler, sakkaroz ve laktoz gibi dissakkaritler ve nişasta gibi polisakkaritlerdir. Örnek olarak, beyaz şeker (çay şekeri), lokum ve karamel gösterilebilir.

Hazır yemeklerden -fast food- uzak durun

Fast food ürünlerde bulunan doymuş yağın vücutta toksinlenmeye sebep olması sebebiyle vücudunuzda yorgunluk hissi yaratacaktır. Ramazan öncesinde bu gıdalardan özellikle uzun durulması tavsiye ediliyor.

Yayınlanma Tarihi: 4 Mayıs 2017