Bu Diyeti En Az 6 Gün, En Fazla 13 Gün Yapmalısınız: İşte Tüm Bilinmeyenleriyle İsveç Diyeti

Bu Diyeti En Az 6 Gün, En Fazla 13 Gün Yapmalısınız: İşte Tüm Bilinmeyenleriyle İsveç Diyeti

İsveç diyeti, şok diyetler olarak tanımladığımız; kısa sürede çok kilo verdiren diyetlerden bir tanesi. Ancak İsveç diyetinde en çok dikkat edilmesi gerekilen nokta zaman. Bu diyeti 6 günden az, 13 günden de fazla yapmamanız gerekiyor.

İsveç diyetinde günde 1000 kalorinin altında besin tüketerek dilediğiniz kiloya ulaşabiliyorsunuz. Ama her zaman uyardığımız gibi; mutlaka doktor kontrolünde kilo vermelisiniz.

İsveç diyeti nedir, nasıl uygulanır?

İsveç diyeti de protein ağırlıklı beslenilen diyet çeşitlerinden. Günlük toplam öğünlerin %70'ten fazlası proteinlerden oluşuyor. Diyet listesinde en çok da kahve yer alıyor. Kahve, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Asla tüketilmemesi gerekenler de gazlı içecekler.

İsveç diyetinde neler yenir?

İsveç diyetinde sabah kahvaltıları birkaç gün dışında sadece granül kahveden oluşmakta. Diyeti uyguluyorsanız öğle ve akşam yemeklerinde ise 2 adet haşlanmış yumurta yemelisiniz. Sonraki günlerde et, balık ve tavuk tüketmeye başlayabilirsiniz. 

Güzel bir haber: sınırsız salata yiyebiliyorsunuz, tabii az yağlı olmak şartıyla:) 

İsveç diyeti kaç kilo verdirir?

Diyetin kurallarına tam olarak uyulduğunda 13 günün sonunda 5- 15 kilo arasında kilo kaybı görülür.

Herkes İsveç diyeti yapmamalı!

Kolesterol seviyesi yüksek olan, diyabet hastalığı olan ve buna bağlı metabolik rahatsızlığı olan kişiler, gut hastalığı riski taşıyanlar, tanısı konulmuş herhangi bir sağlık problemi olan bireyler, 18 yaş altı ve 60 yaş üstü grup İsveç Diyeti'ni uygulamamalıdır. Aksi takdirde metabolik problemleri tetiklerken, tansiyon düşüklüğü vb. ataklar, halsizlik şikayetleri ile sağlıklarından olabilirler.

Tüm bu durumlar dışında yer alan sağlıklı bireyler kolesterol, karaciğer enzimleri ve böbrek testleri 13 gün öncesi ve sonrasında uzman kontrolünde yapıldıktan sonra bu diyeti uygulayabilirler.

Tüm popüler diyetlerde olduğu üzere kişi bazlı değildir, bu nedenle sağlıksız olduğu söylenebilir.

Yayınlanma Tarihi: 12 Nisan 2017