Tüm Evreleriyle Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüm Evreleriyle Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Yaz yaklaşırken hepimizi bir diyet telaşı sardı gitti. Peki en etkili diyet hangisi? Hangi diyeti yapmalı? Tüm bu sorularla boğuşurken Pierre Dukan beyefendimiz öyle bir diyetle geldi ki tüm medyayı sarstı. Bir baktık herkesin ellerinde kitaplar, Dukan Diyeti yapılıyor.

Biz de sizin için Dukan Diyeti'nin ne olduğunu, nasıl yapıldığını derledik.

Okumadan önce bilmenizde fayda var; kilo vermek için internet üzerinden tavsiyeler alabilirsiniz ancak mutlaka bir doktor kontrolünde diyet yapmanızı şiddetle öneriyoruz. 

Dukan Diyeti'nin 4 evresi var:

Pierre Dukan

Dukan Diyeti 4 evreden oluşuyor:

  1. Atak Evresi: kısa ve sarsıcı bir giriş
  2. Seyir Evresi: hedeflenen kiloya kadar zorlayıcı
  3. Güçlendirme Evresi: her kaybedilen kilo için 10 gün sürecek bir koruma evresi
  4. Tam Koruma Evresi: diyetten sonra hep devam edecek olan evre

Atak evresi

Başlangıç evresi ortalama 5 gün sürüyor. Diyete başlayan her insanın beklentisi çabuk sonuç almaktır. Bu evrede protein ağırlıklı besleniyor ve gözle görünür sonuca ulaşabiliyorsunuz.

Atak evresinde ağırlıklı olarak et, balık ve tavuk tüketiyorsunuz. Karbonhidrat alımını en düşük seviyeye çekmeye çalıştığınız bu evre sonucunda hızlı cevap alabilirsiniz. Kilo kaybı direnci gösteren bireylerde bile çok etkili olduğu gözleniyor.

Seyir evresi

Dukan Diyeti'ne başlamadan önce kaç kilo vermek istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Kaç kilo kaybetmek istiyorsanız, seyir evresini her kilo için bir hafta uygulamalısınız. Bu evrede dileğinize göre çiğ veya pişmiş sebzeler menüye giriyor. Dilediğiniz saatte dilediğiniz bir karışımla sebze tüketebiliyorsunuz.

Güçlendirme evresi

Bu evreyi, verdiğiniz her kilo için 10 gün devam ettirmeniz gerekiyor. Dukan Diyeti'nin ana amacı, verilen kiloyu tekrar almamak. Dolayısıyla bu evreye özen göstermeniz ve tamamlamadan bırakmamanız gerekiyor.

Bu evrede; günde iki dilim ekmek, bir porsiyon meyve ve peynir, haftada iki porsiyon karbonhidrat ve özellikle haftada iki ödül yemeği tüketebiliyorsunuz.

Tam süreli koruma evresi

Eğer ciddi bir kilo kaybı yaşadıysanız, hassas bir bedene sahip olursunuz. Bu nedenle sadece Dukan Diyeti değil, her türlü diyetten sonra beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Dukan Diyeti'yle istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra, hayatınız boyunca her perşembe günü saf protein diyeti uygulamalı, asansör kullanmamalı (yani temel egzersizlerinizi aksatmamalı) ve günde üç yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmelisiniz.

Pierre Dukan, insanları 'etobur avcılar' olarak tanımlıyor. Bu nedenle proteinle beslenilmesi gerektiğini savunuyor. 

Diyetin olmazsa olmazı: Bol Bol Su!

Her diyet programında olduğu gibi Dukan Diyeti'nde de günde 3 litreye yakın su içilmesi öneriliyor.

Eleştireni de çok!

Sadece Fransa'da 5 milyon kişinin kilo kaybını sağladığı Dukan Diyeti'ni eleştirenler de bir hayli fazla.

Dukan Diyeti'nde azotlu maddelerden oluşan hayvansal ürünlerin kullanımı bir hayli fazla ve bu ürünlerin de atık üretimi fazla oluyor. Bazı uzmanlar atıkların vücut ve böbreklerde birikim yapacağını vurgulayarak Dukan Diyeti'ni eleştiriyorlar.

Yayınlanma Tarihi: 10 Nisan 2017