Soğuk Havaların Vazgeçilmezi Çorbanın Faydaları ve Çorba Tarifleri!

Soğuk Havaların Vazgeçilmezi Çorbanın Faydaları ve Çorba Tarifleri!

Türk mutfağından, Fransız mutfağına hatta Uzakdoğu mutfağına kadar uzanıp baktığımızda çorbanın sofraların vazgeçilmez yemeği olduğunu görüyoruz. Peki nedir çorbayı bu kadar vazgeçilmez yapan hiç düşündünüz mü? İşte kış aylarında içinizi ısıtan, hastaların şifa kaynağı haline gelen çorbanın faydaları ve leziz çorba tarifleri...

1. Çabuk ve Sağlıklı

tavuk çorbası

Çorbalar genelde birçok besin grubunu tek bir tabakta birleştirmesi bakımından sağlıklı yiyecekler haline gelmiştir. Ayrıca çorbaların fazla miktarda su içermesi kalori miktarının da düşmesi anlamına geliyor. Penn State Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre; tavuk ve pilav yiyen biri, tavuk ve pirinç ile yapılan çorbayı yiyen biri ile karşılaştırıldığında aynı besin değerlerini tüketerek çok daha fazla kalori almaktadır.

Sebzeli Tavuk Çorbası Tarifi

2. Sindirimi Kolaylaştırır

tarhana çorbası

Çorba ile yemeğe başlamak, yediklerinizin sindirimini daha kolay hale getirmektedir. Bağırsak florasını da düzenleyen çorbanın mide rahatsızlığı yaşayanlar için bir kurtarıcı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yüksek besleyici değerlere sahip Tarhana Çorbası bu tanıma uymaktadır.

3. Doğal Antibiyotik

brokoli çorbası

Bir çorba düşünün; hem doğal antibiyotik, hem C vitamini açısından zengin hem de kansere karşı güçlü bir koruyucu. Bu mucize çorba; Brokoli Çorbası. Brokoliyi çiğ olarak ya da haşlanmış yemeyi sevmiyorsanız az miktarda krema ile tatlandırarak çorba olarak tüketebilirsiniz.

4. Bağışıklı Sistemini Güçlendirir

yoğurt çorbası

Çorbaların içinde ayrı bir yeri olan yoğurt çorbasının faydaları saymakla bitmiyor. Bağışıklı sistemini güçlendirirken, diyabet hastaları için de büyük fayda sağlayan yoğurtlu çorbalar kolesterolü de düşürüyor. Üstelik kışın sıcak yazın da soğuk çorba olarak bol bol tüketebilirsiniz. 

5. Klasik Çorbalardan Sıkılanlar İçin:

Sürekli aynı çorba tariflerinden sıkıldıysanız işte farklı lezzetlerin buluştuğu çorba tarifleri:

Kestane Çorbası

Patlıcan Çorbası

Badem Çorbası

Balkabağı Çorbası

Yer Elması Çorbası

Soğan Çorbası

Karnabahar Çorbası

Yayınlanma Tarihi: 26 Ekim 2016