Sonbaharın Habercisi 7 Yiyecek ve Şahane 7 Tarif

Sonbaharın Habercisi 7 Yiyecek ve Şahane 7 Tarif

Ne kadar kabullenmek istemesek de havalar soğumaya başladı ve yazın sonuna geldik. Bu son güneşli havalar ve sıcaklar sizi aldatmasın. Sonuçta her mevsimin ayrı bir güzelliği olduğu da bir gerçek. İşte sonbaharın gelişi ile mutfaklarımıza girecek 7 besin ve tarifler...

1. Elma

elma

Antioksidan kaynağı elma ile yapılabileceklerin sınırı yok desek yeridir. İster mis kokulu bir tart yapın, isterseniz incecik doğranmış elma cipsleri ya da salatanızın içine katın. Tatlı krizlerinin en masum çözüm yolunun da elmanızın üzerine biraz tarçın serpmek olduğunu unutmayın. 

Elmalı tart tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

2. Brüksel Lahanası

brüksel lahanası

Herkesin sevdiği bir sebze olmadığını kabul ediyoruz. Ama demir bakımından çok zengin olan bu sebzeyi tüketmek için kendi damak zevkinize uygun bir tarif yaratabilirsiniz. Ya da Türk damak zevkine uyarlanmış bu tarifimizi deneyebilirsiniz.

3. Armut

armut

Çoğunlukla tatlısını yaparak tükettiğimiz Armutun C vitamini açısından ne kadar zengin olduğunu düşünürsek, salataların içine ekleyerek çiğ halde tüketebilirsiniz. Denemek isterseniz işte size nefis bir armutlu salata tarifi.

4. Karnabahar

karnabahar

Kabul edelim kimse karnabahar pişerken etrafa yaydığı kokudan hoşlanmaz. Ama faydalarını düşünürsek bu kokuyu göz ardı edebiliriz. Karnabahar gerçek bir kanser savaşçısı. Üstelik bu değişken havalarda hastalıklardan korunmak için en çok ihtiyacımız olan C vitamini açısından da epey zengin. İşte karnabahar sevmeyenlere bile sevdirecek bir tarif: Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar!

5. Balkabağı

balkabağı

Sonbahar ile özdeşleşmiş bir yiyecek: Balkabağı... Üstelik sadece tatlısı olur diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İşte mis gibi Balkabağı Çorbası Tarifi!

6. Nar

nar

Biliyoruz ayıklaması çok zahmetli. Ama tadı şahane... Sonbaharın en güzel iki lezzetinin birleştiği bu tarifi mutlaka denemelisiniz: Nar Soslu Elma Tatlısı!

7. Hurma

hurma

Hurma için söylenecek çok şey var... Faydaları saymakla bitmez. Üstelik kalori hesabı yapanların tatlı krizlerinde en büyük yardımcıdır kendisi. Eğer kalori hesaplama gibi bir derdiniz yoksa işte hurma ile yapılabilecek şahane bir lezzet: İrmikli Hurma Tatlısı!

Yayınlanma Tarihi: 27 Eylül 2016