Sağlıklı Beslenenlerin Yaptığı 6 Hata!

Sağlıklı Beslenenlerin Yaptığı 6 Hata!

Son yıllarda sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile ilgili birçok görüş dile getiriliyor. Ayrıca "sağlıklı beslenme" bir sektöre dönüşmüş durumda ve sadece organik besinlerin satıldığı marketler hızla çoğalıyor. Peki bu sektörün bize sunduğu yeni moda gıdalar ve bilgilerin aslında ne kadarı doğru? İşte sağlıklı yaşamı hayat tarzı haline getirmiş kişilerin yaptığı 6 yanlış!

glutensiz

Glutensiz Yiyecekleri Sağlıklı Zannetmek!

Sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmiş birçok insan bile glutensiz yiyeceklerin sağlıklı olduğu konusunda yanılgıya düşüyor. Gluten aslında özellikle tahıllarda bulunan bir tür proteindir. Eğer gluten alerjiniz yani çölyak hastalığınız bulunmuyorsa glutensiz yiyecekler tüketmeniz sizi sağlıklı yapmaz. Ayrıca gluten sadece yiyeceklerde bulunmuyor. Örneğin; yapışkanlı mektup zarfları ya da kenarları kıvrık karton bardaklarda gluten içeriyor.

sağlıklı atıştırmalık

Şeker İçeren “Diyet Bar” ya da “Protein Bar” Tüketmek!

Birçok tahıl barı aslında şekerli krakerlerin şekil değiştirmiş hali. İçinde tahıl ve lif bulunması bu yiyecekleri sağlıklı kategorisine sokmuyor. Çünkü bu yiyeceklerde belli oranda şeker içermekteler. Size bir tavsiye: eğer aldığınız sağlık barı 12 gramdan fazla şeker içeriyorsa onu geri bırakın.

meyve suyu

Fazla Meyve Suyu Tüketmek!

Meyve sağlıklıdır bu nedenle meyve suyu da sağlıklıdır diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Marketten aldığımız paketli meyve suları koruyucu maddeler içermekte ve şeker ile tatlandırımaktadır. Bu nedenle taze sıkıldığına şahit olmadığınız meyve suları aslında sağlıklı değil zararlıdır.

Agave şurubu

Agave Şurubunu Şekere Alternatif Olarak Kullanmak!

Agave şurubu son zamanlarda şekere doğal alternatif olarak popülerleşti. Fakat agave şurubu fruktoz içermektedir. Son yapılan araştırmalara göre fruktoz yani meyve şekerinin bel bölgesinde yağlanmaya yol açtığı belirlendi. Agave şurubuna alternatif olarak stevia ya da hindistan cevizi şekeri tüketebilirsiniz.

organik

Organik Olarak Üretilen Besinler Sağlıklıdır!

Eğer organikse sağlıklıdır düşüncesi yapılan en büyük yanlışlardan biri. Organik gıdalar üretim sürecinde kimyasal kullanılmadan üretilmektedir. Ama bu tüm organik olarak adlandırılan gıdaların gerçekten üretim süreçlerinde tüm sağlık koşullarını yerine getirdiğini göstermiyor. Organik gıda üretiminin bir sektör haline dönüştüğünü göz önünde bulundurarak gerçekten gerekli sertifikalarının olduğuna inandığınız organik besinleri tüketmeniz gerekiyor.

omega 3

Yağdan Uzak Durmak!

Son yılların popüler diyetleri ile birlikte sağlıklı beslenmek isteyen kişiler sofralarından yağı çıkarıyor. Ancak diyetisyenler vücudumuzun yağa duyduğu ihtiyacın altını önemle çiziyor. Özellikle beyin hücrelerinin gelişiminde önemli rol oynayan yağlar günlük önerilen tüketim miktarları göz önünde bulundurularak sofralarımızda yer almalı. Özellikle Omega-3 içeren besinler; saçlara, cilde hatta hafızaya ve öğrenme kapasitesine kadar birçok fayda sağlıyor.

Yayınlanma Tarihi: 29 Ağustos 2016