Lavantanın Sadece Güzel Kokulu Bir Süs Bitkisi Olmadığının Kanıtı 5 Tarif...

Lavantanın Sadece Güzel Kokulu Bir Süs Bitkisi Olmadığının Kanıtı 5 Tarif...

Özellikle kozmetik alanında çok yaygın olarak kullanılan, yağlarının rahatlatıcı etkisiyle insanı gevşeten, kokulu mumlarla huzur veren bir bitkidir Lavanta. Görüntüsü ve renginin güzelliği de zaten inkar edilemeyecek bir gerçek. Peki lavantayı mutfağınıza almayı hiç denediniz mi? Eğer hala lavantalı bir yemek ile tanışmadıysanız işte size birbirinden güzel 5 Lavantalı Tarif:

lavantalı güllaç

Lavantalı Güllaç

Ramazan'ın efsane tatlısı Güllaç hafifliği ile yılın diğer zamanlarında da mutfağımıza girmeyi fazlasıyla hak ediyor. Üstelik lavantanın mis gibi kokusuyla buluşunca ortaya çıkacak güzelliğe asla hayır diyemeyeceksiniz. Denemek isteyenler için işte tarif.

lavantalı krem brulle

Lavantalı Cream Brulee

Fransız mutfağının efsane tatlısını daha da efsane hale getirmek isterseniz bir miktar lavanta yeterli olacaktır.

İşte Tarif

zeytinyağlı lavantalı kereviz

Zeytinyağlı Lavantalı Kereviz

Lavantanın sadece tatlılara yakıştığını zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Kerevizin kendine özgü aromasına bir de lavanta kattınız mı asla unutulmayacak bir lezzet yakalamanız mümkün. Tarife buradan ulaşabilirsiniz.

lavantalı kurabiye

Lavantalı Kurabiye

Önce kokusuyla sonra da lezzetiyle sizi etkileyecek bir tarif. İsterseniz minik paketlerle sevdiklerinize de hediye edebileceğiniz bu kurabiyeler özel günlerde hediye edilen lavanta keselerinin yerini almaya aday. Tarife buradan ulaşabilirsiniz.

lavanta şurubu

Lavanta Şurubu

Evde hazırlayacağınız lavanta şurubunu isterseniz kokteyllerde, isterseniz bir fincan kahvede kullanabilirsiniz. Yoğun aroması ve mis gibi kokusunun yanı sıra yaratacağı rahatlama hissi paha biçilemez. Tarife buradan ulaşabilirsiniz.

lavantalı buz

Bonus: 

Tüm bu tarifleri denemeden önce lavantayı mutfakta kullanma fikrine biraz alışmak istiyorum diyenlerdenseniz buz kalıplarınızın içine koyacağınız minik lavantalar ile hem hoş bir sunum elde edebilir hem de suyunuza katacağı aroma ile rahatlayabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 25 Ağustos 2016