Besinlerin Sindirim Süreleri

Besinlerin Sindirim Süreleri

Yediğimiz yiyecekler hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Özellikle ne kadar süre içerisinde sindirdiğimiz. Yiyeceklerin hakkında bilmemiz gereken en önemli özelliklerden biri olan sindirim süreleri, biz spor yaparken, uyurken veya herhangi bir aktivitemizden önce beslenerek, hayatımızı buna göre düzenlememiz gerekiyor.

Şöle bir örnek verebiliriz, birçok insan spordan 1 saat önce yemek yenmesini bilir, ama hangi yiyeceklerin 1 saat içerisinde sindirildiğini bilmez. Bizde bu yüzden bazı besinlerin size fikir vermesi için sindirim sürelerini veriyoruz. İşte besinlerin sindirim süreleri; 

bitkisel çaylar

1 Saat İçerisinde Sindirilen Besinler

Sporcular için özel olarak hazırlanmış karbonhidrat konsantreleriyle birlikte, çay, bitkisel çaylar, su  ve enerji yiyecekler vücüutta 1 saat içerisinde sindirilmektedir.

tahıl

2 Saat İçerisinde Sindirilen Besinler

Kahvaltılık tahılların birçoğu 2 saat içerisinde vücut tarafından sindirilmektedir. Örnek olarak müsli, mısır gevreği ve beyaz ekmek gibi. Bunların yanında süt, yoğurt, pilav, alabalık ve protein konsantreleri vücut tarafından 2 saat içerisinde sindirilmektedir.

et

3 Saat İçerisinde Sindirilen Besinler

Kahvaltı masalarımızı süsleyen ekmelerin siyah ve karışık olanları, bunların yanında kek, kırmızı ve beyaz etler 3 saat içerisinde vücut tarafından sindirilmektedir.  

kuruyemiş

4 Saat İçerisinde Sindirilen Besinler

Evde televizyon izlerken ya da dışarda biryerde içeceğimizin yanında yediğimiz fındık, fıstık gibi kuruyemişler, vücut tarafından 4 saat içerisinde sindirilmektedir. Bunların yanında sosis, salam ve hindi gibi etlerde 4 saat içerisinde sindirilmektedir.

kızartma

5 Saat İçerisinde Sindirilen Besinler

Vücudumuzda uzun süre kalan bir diğer besinler ise kızartmalar ve kabuklu yemişlerdir.

mantar

6 Saat İçerisinde Sindirilen Besinler

Pastırma, ton balığı ve mantar gibi besinleri tüketen insanların, bu besinler sindirmesi 6 saatlerini almaktadır. 

tuzlama balık

7 Saat İçerisinde Sindirilen Besinler

Vücudumuzda en uzun sürede sindirlen besinler kaz eti, tuzlama balık ve sardalyadır. 

Yayınlanma Tarihi: 8 Eylül 2011