Bayramda Nasıl Beslenmeliyiz?

Bayramda Nasıl Beslenmeliyiz?

Uzun bir maraton sonrasında bayramla birlikte oruç tutan insanların beslenme alışkanlıkları bir anda değişmektedir. Bu durumdan dolayı Ramazan Bayram’ında dikkatli beslenmeniz gerekmektedir. Ramazan Bayramı’nda nasıl beseleneceğimize dair önerileri Dr. Back-Up Medikal Danışmanı Uzman Dr. Ayhan Tokgöz’den alıyoruz.

Dr. Ayhan Tokgöz’e göre güne hafif bir kahvaltıyla başlamak önemlidir. Kahvaltınızda peynir, zeytin, domates ve kepek ekmeği ile donatmanızı tavsiye ediyor ve bu malzemeleri aşırıya kaçamadan tüketmenizi söylüyor.

Yemekleri 3 ana öğüne ayırarak, 2 ara öğünle destekleyebilirsiniz. Ana öğünlerinizde et, süt, sebze ve tahıl grubu ürünlerin tüketilmesi, ara öğünlerde ise meyve, kepekli bisküvi gibi alternatifler tüketilmeli. Bu öğünlerde dikkat edilecek tek konu, aşırıya kaçılmadan, azar azar yemelisiniz.

Öğünlerde neler yemelisinizin yanında tükettiğiniz besinleri iyi çiğnemeli, az ve sık yemek yemelisiniz. 

Kızatmalardan uzak durarak, kızartma yerine haşlama, buğulama besinleri tercih etmelisiniz. Bununlar birlikte hamur işerli ve tatlı tüketimlerinde de dikkatli olunmalıdır. Özellikle hamur işlerinden uzak durularak, tatlı olarakta sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Uzun bir maratondan sonra vücudumuzun dengesini sağlamak için bol miktarda sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Günde ortalama 2 litre civarında su tüketilmeli ve yanında, özellikle yemeklerde, ayran, meyve suyu gibi içeceklerde tercih edilmelidir.

Oruç etkisiyle yavaşlayan metabolizma kilo almaya neden olacaktır, bu yüzden beslenmenin yanında fiziksel aktivite de büyük önem taşıyor. Metabolizmayı hızlandırmak için spor yapmak, merdiven kullanmak, bisiklete binmek, en azından yemeklerden sonra yürüyüş yapmak faydalı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi: 23 Ağustos 2011